oszczędność wody
WODNE CIEKAWOSTKI
15 listopada 2017
- 3 min
Woda to jeden ze związków chemicznych, który odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka. Oto wodne ciekawostki na jej temat, które mogą cię zaskoczyć!
- Ogólna ilość wody na Ziemi pozostaje niezmienna od milionów lat, zmienia sie jedynie jej stan skupienia. Oznacza to ,że woda, którą pijemy jest tą samą wodą którą piły kiedyś dinozaury.
- Skąd wzięła się woda na Ziemi? Najprawdopodobniej z kosmosu. Woda przybyła wraz z asteroidami ok 4,1 mld lat temu podczas bombardowania wywołanego zmianami orbit planet Układu Słonecznego. Oceany zatem mają pozaziemskie pochodzenie.
- Organizm człowieka codziennie musi uzupełniać straty wody. Największe ubytki następują przez układ wydalniczy-ok 1 litra dziennie, ok. 0,5 l tracimy wraz z wydychanym powietrzem i podczas pocenia się. Aby prawidłowo funkcjonować nasz organizm potrzebuje codziennie minimum ok 1,5 litra dostarczanej wody.
- Całkowitej wymiany wody organizm człowieka dokonuje średnio co 1,5 miesiąca
- Człowiek odczuwa pragnienie, gdy straci chociaż 1% z całkowitej ilości, jaką posiada w ciele.
- Utrata wody z organizmu człowieka na poziomie 10% jest niebezpieczna dla zdrowia, natomiast utrata 20% wody powoduje śmierć.
- Najgłębsze miejsce na Ziemi to Głębia Challengera w Rowie Mariańskim. Odkrył je w 1875 r statek badawczy Challenger. Najnowsze dane podają głębokość – 10971 m. Początkowe pomiary wskazywały głębokość ponad 8 km.
- Do zwalczania skutków katastrof ekologicznych powstałych w wyniku uszkodzeń platform wiertniczych czy tankowców wykorzystuje się specjalne gatunki bakterii,dla których węglowodory pochodzące z ropy naftowej są źródłem energii. Po usunięciu plam ropy naftowej bakterie te giną.
- 1 litr zużytego oleju silnikowego wylany do rzeki lub kanalizacji jest w stanie zanieczyścić 1 milion litrów wody
- Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że z powodu spożywania brudnej wody co tydzień na świecie umiera 30 tysięcy osób głównie dzieci.
- Co roku w wielkich miastach marnuje się od 250-500 mln m³ wody. Ta ilość wystarczyłaby na rok dla 10-20 mln ludzi.
- 70% codziennego zużycia wody to woda wykorzystywana na mycie i spłukiwanie toalet.
- Na świecie ponad jeden miliard dwieście milionów ludzi ma utrudniony dostęp do wody, a 200 milionów cierpi z pragnienia.
- Według WHO każdego dnia umiera około 6000 dzieci z powodu chorób związanych z niedostatkiem wody pitnej. Oznacza to, że co 15 sekund umiera jedno dziecko głównie z powodu chorób pasożytniczych.
- Kobiety i dzieci z wielu krajów afrykańskich przebywają codziennie ok. 6 km niosąc 20 litrów wody.
- Z 1,2 miliarda ludzi mających utrudniony dostęp do wody, 63% zamieszkuje kraje Azji, 28% kraje Afryki, 7% kraje Ameryki Południowej i 2% kraje Europy. W krajach Ameryki Północnej i Australii nikt nie ma ograniczonego dostępu do wody.
- Szacuje się, że do 2025 r. ok. jedna trzecia ludzkości nie będzie miała dostępu do wystarczającej ilości wody pitnej.
Odpowiedzią na ostatnie problemy jest… HandyShower. Ale o tym w kolejnych naszych wpisach.